حذف سهمیه ناعادلانه ۵ درصدی رزمندگان از آزمون دستیاری دندانپزشکی


جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی،
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی...
ضمن عرض سلام و ادب
احتراما
در خصوص اعمال سهمیه 5 درصد رزمندگان در سال جاری لازم دانستیم نکاتی چند را به استحضار حضرت عالی برسانیم:
همانگونه که مستحضرید، در حال حاضر با خیل عظیم فارغ التحصیلان عمومی روبرو هستیم که برای ورود به دوره های تخصصی تلاش می کنند و بهترین دوران عمر خود را وقف این راه در جهت اعتلای دانش و ارتقا سلامت خود و جامعه می کنند؛
اما ‌متاسفانه در آزمون سال جاری، با توجه به رویکرد اتخاذ شده برای اعمال سهمیه جدید تحت عنوان سهمیه 5 درصد رزمندگان،با کاهش ظرفیت چشمگیری برای سایر شرکت کنندگان روبه رو هستیم.به این معنا که از هر" ده صندلی " ظرفیت دوره های تخصص،
شش صندلی یعنی شصت درصد کل، اختصاص به یک قشر محدود پیدا خواهد کرد و سایر دندانپزشکانی که سهمیه آزاد تلقی می شوند، باید برای ظرفیت اندک باقی مانده به رقابتی سخت و تنگاتنگ بپردازند.
تا سال ۹۲ میزان سهمیه ها فقط ۲۰ درصد از ظرفیت کل بود،
اما متاسفانه امروز و در سال ۹۶ سهمیه ها بطور تصاعدی به ۶۰ % از " کل ظرفیت اصلی " ارتقا یافته است.همچنین با توجه به اینکه در هنگام ثبت نام آزمون دوره سی و یک،یعنی اسفندماه 95،در دفترچه ثبت نام و قوانین،صحبتی از سهمیه جدید نشده بود و اعمال آن به صورت فوری چند هفته قبل از برگزاری آزمون و بدون اطلاع قبلی داوطلبین انجام گرفت،که چنین موردی در سالهای اخیر برگزاری آزمون بی سابقه بوده و نتایج برای شرکت کنندگان سهمیه آزاد بهت آور و ناامیدکننده بود.به علاوه پر کردن ظرفیت دانشگاهها آن هم در مرتبه های بالای تخصصی، با افرادی که شایسته این جایگاه نیستند موجب کاهش سطح علمی دانشگاهی کشور می شود.در ضمن نحوه اعمال انواع سهمیه ها با ابهاماتی همراه است. خواسته های معترضین بدین شرح است :
۱_سازمان سنجش بطور صریح تعداد متقاضیان هر سهمیه و تعداد افراد مجاز و قبولی ها را نیز با تفکیک سهمیه ها عنوان کند تا مشخص شود آیا تناسب سهمیه ها به تعداد افراد درست صورت گرفته است یا خیر.
۲_در راستای تخلفی که امسال صورت گرفت و تاریخ اعمال سهمیه های جدید بسیار دیرتر از تاریخ ثبت نام بود سهمیه های امسال حذف و قبولی ها دوباره بررسی شوند و یا اینکه ظرفیت ها افزایش یافته و تنها داوطلبین سهمیه آزاد بتوانند برای تکمیل ظرفیت اقدام کنند‌ به این صورت که برای هر رشته در هر دانشگاه حداقل ۱ نفر ظرفیت افزایش یابد.
۳_برای سال بعد مشخص شود چه تعداد صندلی برای هر یک از سهمیه های ازاد٬ بومی و شاهد موجود است.شخصی که دارای سهمیه شاهد است حق استفاده از سهمیه آزاد را نداشته باشد.عادلانه نیست یک نفر بتواند از چند سهمیه استفاده کند
۴_و در آخر مهمترین خواسته ما این است که سهمیه ها بطور جدی باز نگری شوند و شانس قبولی افراد سهمیه آزاد به حالت قبل برگردد. مازاد هر سهمیه ای مانند سهمیه شاهد و بومی نیز همچون سابق به سهمیه آزاد تعلق بگیرد. همانطور که می دانید تفاوت آزمون دستیاری دندانپزشکی با آزمون های دستیاری پزشکی و آزمون ارشد در تعداد ظرفیت هاست٬ حداکثر 380 ظرفیت موجود است که با کسر سهمیه بومی و شاهد تقریبا یک سوم ظرفیت خالی می ماند و این یعنی اکثر شرکت کننده ها که سهمیه آزاد هستند برای تنها یک سوم ظرفیت رقابت میکنند!
در پایان ٬ لازم به تاکید است اعمال سهمیه های جدید رزمندگان (۵درصد که طبق تبصره تا ۳۰ درصد قابل افزایش است!) موجی از سردرگمی و ناامیدی را نه تنها در بین اقشار ما دندانپزشکان بلکه در بین داوطلبین کنکور سراسری و کارشناسی ارشد نیز بوجود آورده است و سال آینده در صورت اعمال ؛ در بین همکاران پزشک ما نیز مشکلات و اعتراضات عدیده ای بر خواهد انگیخت . خواهش داریم با تدبیر خود از خشم و ناامیدی بیشتر جوانان تحصیلکرده این مرز و بوم پیشگیری نمایید.
با سپاس فراوان از حسن توجه و پیگیری جنابعالی
داوطلبین سهمیه آزاد آزمون دستیاری دندانپزشکی

Sign this Petition

By signing, I authorize Dr. Asghar Nafez to hand over my signature to those who have power on this issue.


OR

You will receive an email with a link to confirm your signature. To ensure you receive our emails, please add info@petitions.net to your address book or safe senders list.

Please note that you cannot confirm your signature by replying to this message.
Paid advertising

We will advertise this petition to 3000 people.

Learn more...

Facebook