עצרו את גירוש מבקשי המקלט – בקשה מעולים חדשים וותיקים

לכבוד: מר בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל

גברת איילת שקד, שרת המשפטים

מר אריה דרעי, שר הפנים

גברת סופה לנדבר, שרת העלייה והקליטה

מר אלכס קושנר, מנכ"ל משרד העלייה והקליטה

מר נתן שרנסקי, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית

מר אלן הופמן, מנכ"ל הסוכנות היהודית

  אנו, העולים החדשים והותיקים מרחבי העולם, ישראלים מבחירה, מבקשים מכם לעצור את הגירוש המתוכנן של 37,000 מבקשי המקלט האריתראים והסודנים מישראל. חותמי מכתב זה בחרו להקים בית בישראל והיגרו לארץ תחת חוק השבות. חוק השבות הוא חוק ייחודי לישראל. חוק זה מהווה מרכיב בסיסי ההופך את ישראל למדינה יהודית. גירוש הפליטים למקומות בהם נשקפת להם סכנה יסדוק בצורה בלתי הפיכה את היסודות היהודיים של המדינה.

העובדה שאנשים נמלטו מרדיפה וברחו לישראל מהווה סימן לגדולתה של ישראל ומבחן למרקם המוסרי שלנו. לצערנו, זהו מבחן בו אנו עומדים להיכשל.

העולם נמצא בעיצומו של משבר הפליטים החמור ביותר מאז השואה, מאז שאנו ברחנו מרדיפה וביקשנו מקלט. בשעה זו אין זו אלא אכזריות להפנות את גבנו לאלו שפנו אלינו בבקשה למקלט. איננו יכולים לשלוח 37,000 איש, אישה וילד אל גיהינום של פליטות מתמשכת נטולת מעמד באפריקה.

אנו יודעים שישראל איננה התשובה למשבר הפליטים בעולם, אבל אנו לא יכולים להתעלם ממנו. זה הלקח של רבי טרפון שאמר כי "לֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה" (אבות, ב', ט"ז).

אנו דוחים את הטענה שפליטים אלו מהווים איום דמוגרפי. הם מונים 0.4% מאוכלוסיית ישראל. האיום היחיד על אופייה היהודי של המדינה הוא גירוש הפליטים.

אנו דוחים את הטענה שאין מדובר בפליטים. היותנו מדינה של פליטים ועם שנושא עמו את טראומת רצח העם הנורא ביותר שקרה במאה העשרים, לא נותנת לנו את הזכות להכחיש את הרדיפה או את סבלם של אחרים. לא ניתן להתכחש לעובדה שמתקיים רצח עם בדרפור ואלו שברחו ממנו הם פליטים. הדיקטטורה והפשעים נגד האנושות שמבצעת ממשלת אריתראה נגד אזרחיה גם הם עובדה בלתי ניתנת לערעור, ואלו שברחו ממנה הם פליטים.

בשנת 1977 מנחם בגין העניק הגנה בגאווה לכמה מאות פליטים מויאטנם. ארבעה עשורים לאחר מכן אנו ניצבים בפני מצב דומה, למעט העובדה שישראל היום משגשגת, עמידה, בטוחה ומתקדמת מבעבר. ישראל בהחלט מסוגלת להעניק הגנה ל37,000 מבקשי המקלט. אנו מבקשים מכם ללכת בעקבות המצפון, למצוא את החוזק המוסרי שהיה למנחם בגין ולקבל עליכם את הכבוד של קיום מצוות פיקוח נפש – המצווה הגדולה ביותר בחשיבותה. אנו קוראים לכם, שרי ממשלת ישראל, לשנות מן היסוד את המדיניות שלכם.

אנו קוראים לנציגינו, שרת העלייה והקליטה וראשי הסוכנות היהודית, לשקף את דאגתנו העמוקה ולהביאה בפני הממשלה.

אנו מבקשים ממך, ראש הממשלה, לאמץ מדיניות המכבדת את כבוד האדם וחירותו, את אמנת הפליטים של האו"ם, את ההיסטוריה של העם היהודי ואת המורשת של מדינת ישראל.


Tamara Newman - aliyah from Australia 2013 and Elliot Glassenberg - aliyah from the United States, 2    Contact the author of the petition