نامه ی جمعی از متخصصین ترمیمی خطاب به جناب آقای دکتر حسن رزمی، دبیر شورای آموزش دندانپزشکی

به نام خدا
جناب آقای دکتر حسن رزمی دبیر شورای آموزش دندانپزشکی
با سلام و عرض احترام
نظر به حسن نیت و درایت جنابعالی در ساماندهی وضعیت دندانپزشکی کشور؛ نگرش مثبت شما بزرگوار به مسائل مربوط به دندانپزشکان مورد توجه و باعث امیدواری بسیاری از همکاران در تمامی مقاطع دندانپزشکی مي باشد.
بدون شک رسیدگی به خواسته های همکاران دندانپزشك و بالاخص متخصصين در هر رشته ای باعث رشد و پیشرفت و اعتلاي بسیاری از موارد مد نظر فعالین این رشته ها خواهد بود که در سایه ی مدیریت حضرتعالی امکانپذیر است.
در ادامه به مسائل پیش روی متخصصین دندانپزشکی ترمیمی که رسیدگی به آنها مسلما باعث كمك به اصلاح قوانین حاکم بر سایر رشته ها نیز خواهد شد، اشاره می شود كه امید است مورد عنایت شما واقع گردد

1

نظارت بر برگزاری دوره های آموزشي کوتاه مدت در رشته ترميمي و بالاخص در زمينه زيبايي براي دندنپزشكان عمومي الزامي است .زيرا در حال حاضربرگزاري بي رويه اين دوره ها كه از جانب افراد و شركتهاي گوناگون و عمدتا بدون نظارت وزارتخانه صورت مي گيرد و افراد شركت كننده ،بدون گذراندن دوره هاي مقدماتي اصولي ترميمي و صرفا جهت اخذ گواهينامه براي استفاده از عنوان زيبايي ،در اين دوره ها شركت مي كنند كه اين امر موجب افزايش بيش از حد ارائه طرح درمانها ي نادرست و خطاهاي زيادي در حوزه دندانپزشكي زيبايي گرديده است.مسلما اگر برگزاري دوره ها ي زيبايي تحت نظارت وزارتخانه و با تعيين قوانين خاص و سختگيرانه تربراي اخذ مجوز برگزاري اين دوره ها صورت گيرد( از جمله اينكه تعداد و عناوین مورد تدریس محدود ومشخص باشند و تدريس اصول زيبايي منوط به گذراندن پيش نيازهاي لازم از جانب شركت كنندگان غير متخصص باشد)و كلا برگزاري دوره ها صرفا با قوانين مشخص شده از جانب وزارتخانه و تحت نظارت انجمن متخصصين ترميمي صورت گيرد، كمك شايان توجهي به جلوگيري از خطاهاي روزافزون در حوزه دندانپزشكي زيبايي و اجحاف در حق بيماران خواهد بود.

2

در زمينه اهداي گواهينامه به شركت كنندگان دوره هاي ترميمي وزيبايي از موارد مهم تفاوت قائل شدن بین عنوان متخصص ترميمي و عناوين ذكر شده در اين گواهينامه ها به شركت كنندگان دوره های زيبايي مي باشد زيرا مشاهده مي شود كه استفاده از عناوين جعلي(مانند داراي گواهينامه زيبايي و يا داراي فلوشيپ زيبايي )جهت تبليغ ،كه حتي در حال حاضر توسط دندانپزشکان عمومی و یا متخصصین هر رشته ای به غير از ترميمي به راحتی در تابلو ها و کارتهای ویزیت و یا وبسایت یا صفحه ی اینستاگرام استفاده می شود، موجب سردرگمي و بعضا اغفال بيماران و مراجعه گنندگان گرديده است .اگر قانونی مبنی بر اینکه افراد نامبرده حق استفاده از این عناوين را ندارند وجود دارد پس باید بدرستي اجرا شود و اگر چنین قانونی وجود ندارد، دیگر تفاوتی میان رشته های مختلف و تحصيلات تخصصي با غيرتخصصي وجود ندارد وهر شخصی مي تواند هر عنوانی را جهت تبليغ و جذب بيمار بيشتر براي خود برگزيند كه این یک اشکال بزرگ در نظام دندانپزشکی مي باشد.

 3

موضوع مجوز کار متخصصین طرحی قاعده ی قابل قبولی ندارد و سه ماه گزینش یک متخصص تازه فارغ التحصيل توسط دانشگاه به طول می‌انجامد و در این مدت فرد بدون درآمد و کارایی است. در هنگام فعالیت در دانشکده هم متخصصین حق تاسیس مطب ندارند، کلینیک ویژه یا وجود ندارد یا کارایی لازم برای ارتزاق هیات‌علمی جوان را ندارد. لازم به ذكر است كه اين خلا قانوني موجب گرديده تا اكثريت متخصصين جوان جهت ارتزاق و معيشت خانواده ناچارابه صورت غير قانوني مشغول به فعاليت باشند كه مسلما موجب اتلاف وقت و نيروي آنها بوده و مورد تاييد وزارت بهداشت و مسئولين محترم نمي باشد.

4

در حال حاضر خلا قانوني جهت خانمهاي متخصص متاهل كه در دوران دندانپزشكي عمومي طبق قانون پروانه اشتغال به كار را در محل سكونت خود داشته اند وجود دارد و اين افراد ( كه عمدتا تعهد دوران تخصصي خود را گذرانده يا تعهد خدمت ندارند(سهميه آزاد))مجددا قادر به تاسيس مطب و اشتغال در محل سكونت خود نمي باشند كه خواهشمند است مورد عنايت قرار گيرد.

 

5

در بحث اشتغال فارغ التحصیلان رشته هاي تخصصي نياز است كه تمهيداتي از جانب وزارت بهداشت و درمان در نظر گرفته شودتا متخصصین موقعیت کار و فعالیت در مراکز تخصصی عمومی و خصوصی را داشته باشند و از ظرفیت های ایشان استفاده ی بهینه گردد و در صورت عدم وجود امکانات لازم ،مسلما لازم است كه تعداد پذیرش دستیاران در هر سال کاسته شود.

 

6

در بسياري از کشور های پیشرفته یک انجمن به عنوان انجمن دندانپزشکان آن کشور وجود دارد و انجمن های تخصصی هر رشته ای منشعب از آن انجمن واحد و کلی هستند . در کشور ما انجمن های دندانپزشکی متعدد مستقل ازهم  وجود دارد که  محدوده ی تصمیم گیری و قانونگذاری هر کدام از آنها نسبت به یکدیگر به طور واضح مشخص نیست. به عنوان مثل برگزاری کنگره ای به اسم دندانپزشکی زیبایی، نیاز به هماهنگي با انجمن هاي دیگر دخيل در امردندانپزشکی زيبايي مانند انجمن متخصصين ترميمي دارد. لذا سازماندهي به وضعيت انجمنها و تعيين حوزه اختيارات و وظايف هر کدام تحت حمايت وزارت بهداشت هم یکی از موارد مورد درخواست است. 

7

ازاهدف تاسيس انجمن ترميمي تلاش در جهت خودکفایی دندانپزشکی ترمیمی و ایجاد زمینه های همکاری با وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه ها، سازمان نظام پزشکی و دیگر ادارات و وزارتخانه ها و مؤسساتی که به نحوی در پیشبرد و به ثمر رسانیدن اهداف انجمن مؤثرند، مي باشد و به عنوان یک تکلیف ،انجمن هر رشته خاستگاه تعالی و رشد آن مي باشد که این امر مستلزم آن است که اختيارات قانوني لازم در جهت برآورده کردن خواسته های اعضایش را داشته باشد. در اين راستا نياز است تا از طرف وزارتخانه حمايتهاي بيشتري در خصوص دادن اختيارات لازم به انجمن هاي تخصصي جهت برآورده كردن خواست اعضا صورت گيرد.

با تشكر
جمعي از متخصصين ترميمي

Sign this Petition

By signing, I authorize Dr.Mohammadi to hand over the information I provide on this form to those who have power on this issue.


ORPaid advertising

We will advertise this petition to 3000 people.

Learn more...