اعتراض به مصوبه غیرقانونی24آبان1397شورایعالی سازمان نظام پزشکی

اعتراض_دانش_آموختگان_-1.jpg

باسمه تعالی

استاد گرانقدر و فرزانه جناب آقای دکتر محمد رضا ظفرقندی

رییس محترم شورای عالی سازمان نظام پزشکی

با اهداء سلام و تحیات و ضمن تشکر از تلاش ستودنی جنابعالی و اعضای فرهیخته شورای عالی در دستیابی به یک مصوبه قانونی و محکمه پسند در خصوص باز گرداندن شرایط عضویت دانش ­آموختگان دکترای تخصصی (PhD) علوم­ آزمایشگاهی پزشکی به روال علمی و قانونی خود، در مورد مصوبه مورخ 24/8/1397 آن شورا به استحضار می رساند که ملاک قرار دادن مدرک کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد رشته های مربوطه و تبعیض بین افرادی که براساس برنامه های مصوب شورای عالی برنامه ریزی پزشکی در این مقطع پذیرفته شده اند با قوانین بالادستی از جمله قوانین مجلس محترم شورای اسلامی و شورای عالی برنامه ریزی پزشکی مغایراست. قابل توجه آنکه در مراحل مختلف تصویب برنامه های آموزشی این رشته­ ها(بیوشیمی­ پزشکی، باکتری­ شناسی پزشکی، میکروب­ شناسی پزشکی، قارچ­ شناسی پزشکی، انگل ­شناسی پزشکی، ویروس ­شناسی پزشکی، ایمنی ­شناسی پزشکی، ژنتیک ­پزشکی، خون­ شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون) در شورای  معین و شورای عالی برنامه ریزی پزشکی، رییس و معاونین محترم آموزشی وقت سازمان نظام پزشکی حضور داشته و با امضای برنامه های آموزشی رشته های مذکور، تایید آن سازمان را اعلام نموده اند. همچنین این مصوبه، ابلاغیه ­های شماره 4379/10 مورخ 17/5/1386 اداره کل امور آزمایشگاه­ های تشخیص ­طبی وزارت در اعطای شماره نظام­ پزشکی(آزمایشگاهی) به دانش­ آموختگان فوق­ الذکر و ابلاغیه لازم ­الاجرای مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت در بکارگیری دکترای تخصصی(PhD) علوم ­آزمایشگاهی در جایگاه مسئول فنی آزمایشگاه­ های تشخیص طبی به شماره 1065/307 مورخ 24/9/1392 و آیین نامه تاسیس و اداره امور آزمایشگاه­ های تشخیص پزشکی به شماره 714/101/د مورخ 23/5/1392 مبنی بر اجازه تاسیس و مسئولیت فنی آزمایشگاه­های تشخیص پزشکی به دانش­آموختگان رشته ­های مذکور را نادیده انگاشته و نظر وزارت متبوع به عنوان متولی بهداشت و درمان کشور را نقض نموده است. با کمال تاسف بایستی اذعان نمود که اصرار و لجاجت نمایندگان پاتولوژیست در جلسه شورای­ عالی، جوسازی، غوغاسالاری و لابی­گری های این گروه و نفوذ در ارکان تصمیم گیرنده آن سازمان، باعث به خطر افتادن سلامت جامعه، تفسیر به رای قانون، تضییع حقوق و بیکاری چندین هزار نیروی متخصص، محروم نمودن آزمایشگاه ها از حضور متخصصین، نقض قوانین و رویه های مستند بین المللی، افول روز افزون کیفیت خدمات آزمایشگاهی، سوق دادن نیروهای متخصص(که از ارزشمندترین سرمایه های کشور هستند) به خروج از کشور و تنزل شأن و جایگاه سازمان نظام ­پزشکی در حد یک پایگاه حافظ منافع نامشروع صنفی این گروه شده است. بدیهی است امروز ما و فردا سایر اقشار جامعه پزشکی، به مصداق این که:

"چو پرده دار به شمشیر می زند همه را                          کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند"

ناچارند تظلم و دادخواهی خود را به سایر مراجع قانونی ببرند، که این قطعا به صلاح جامعه گرانسنگ پزشکی نمی باشد.           ضمن تشکر فراوان و مجدد از آن استاد گرانقدر و اعضای فرهیخته شورای عالی دو پیشنهاد زیر تقدیم می گردد تا هرکدام که ممکن است به تصویب آن شورای محترم رسانده شود.

1 - مصوبه 24 آبان به شکل زیر اصلاح شود: "کلیه دانش­ آموختگان دکترای تخصصی(PhD) علوم­ آزمایشگاهی پزشکی (شامل بیوشیمی ­پزشکی یا بالینی، باکتری ­شناسی پزشکی، میکروب­ شناسی پزشکی، قارچ ­شناسی پزشکی، انگل ­شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، ایمنی ­شناسی پزشکی، ژنتیک­ پزشکی، خون­شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون) که بر اساس ضوابط و مقررات مصوب شورای­ عالی برنامه ­ریزی پزشکی در دوره ­های تحصیلی مذکور پذیرفته شده­اند و با موفقیت دوره را به اتمام رسانده ­اند و مدرک آنها مورد تایید وزارت متبوع می ­باشد و دانش آموختگان خارج از کشور که مدارک آنها مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته، می ­توانند به عضویت سازمان نظام پزشکی درآمده و کارت عضویت نظام پزشکی(آزمایشگاهی) را دریافت نمایند."

2 -  مصوبه مورخ31/3/97 ملغی و روند عضویت و اعطای شماره نظام پزشکی(آزمایشگاهی) به روال قبل بازگردد. لازم به ذکر است که از آنجایی که موضوع فوق برای دانش آموختگان مذکور حیاتی است تا تحقق کامل خواسته های به حق خود و حاکم شدن قانون از پا نخواهند نشست.

با تشکر

دانشجویان و دانش آموختگان رشته های مختلف علوم آزمایشگاهی

رونوشت:

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ریاست محترم سازمان نظام پزشکی کشور

Sign this Petition

By signing, I authorize Dr. Abbasi to hand over the information I provide on this form to those who have power on this issue.


OR
Paid advertising

We will advertise this petition to 3000 people.

Learn more...