Per nje ligj efektiv mbi Mbrojtjen e Kafshëve në Shqipëri / For an effective Animal Protection Law i

Endri Haxhiraj
Guest

#1

2010-07-23 20:29

Nese Europa do t'i terheqe vemendjen Shqiperise kjo do te vije nga mungesa e nje legjislacioni per kafshet e vogla. Nese e duam nje ligj te tille per hir te integrimit, per te mbrojtur kafshet apo per ceshtje etike ky eshte momenti i duhur.

Anonim
Guest

#2

2010-07-24 04:11

Per te parandaluar jo vetem keqtrajtimin e kafsheve por edhe cdo shqetesim publik qe sjellin neper rruge kafshet e pambrojtura dhe te braktisura ky ligj duhet vendosur, dhe me duket e drejte per kafshet te mbrohen nga ligji, po gjithashtu me duket e drejte per publikun te mos shqetesohen kur ecin ne rruge. Me keqardhje po shkruaj, do jete i vetmi ligj nga i cili perfitojn te dyja palet.

-
Guest

#3 Te tregojme qe nuk jemi kafshe por humane.

2010-07-24 22:37

Me aq sa shoh dhe degjoj shume pak jemi te afte te dashurojme me te vertet,apo te tregohemi humane.Por kush ka pase kafshe apo kush eshte rritur me kafshe gjate femijerise ,si mund te mos e miratoje ket peticion kur kujton syte e tyre te dashur apo ledhatimet e tyre apo dashurine e pafund te tyre qe kemi marre ne kohe pse jo edhe  te veshtira te jetes tone.

Masha
Guest

#4 Kafshet jetojne me ne.

2010-07-24 23:44

Jam shume dakort me personin me siper (guest). :)

Nuk e kuptoj dot si ka mundesi qe ka njerez qe kane dhe kafshe ne shtepi dhe nuk duan te firmosin?

Une kam pasur gjithmone mace, dhe ato me mesuan te dua kaq shume kafshet.

Po qeni valle? Po ata qe kane qenushe duhet te jene akoma me sensibel ndaj ketij peticioni. Qeni jep dhe jeten per te zotin e vet, kurse i zoti refuzon dhe ta ndihmoje ne kete rast. Nje ndihme kaq e vogel, sa per te shkruar nje emer, por qe mund te sjelle nje ndryshim te madh. Kjo jo vetem ne jeten e kafsheve por dhe te njerzve vete.

Cudi, ndoshta duhen akoma vite qe ne Shqiperi qe njerezit te behen te njerezishem.

 

p.s. MASHA eshte macja ime, qe e kam adaptuar pasi u braktis 2 here nga te zotet e tjere. Do doja qe dhe ne Shqiperi te vije shume shpejt dita e adaptimit dhe shpetimit te nje jete...quajini thjesht kafshe po te doni...por  jane qenie te gjalla mbi gjithcka, te bukura e te dashura shume.

Kemi fat qe i kemi perreth nesh, duhet ti mbrojme.


Guest

#5 a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

2010-07-26 22:44

Apo ju pelqen te beni peticione, ti firmosni dhe pastaj te flini te qete se nenshkruat dhe kontribuat dhe ju me "ligjin per mbrojtjen e kafsheve" dhe mbrojtjen e kafsheve ne teresi. Jo nuk dua ta firmos peticionin  edhe pse ne shpi mbaj me dhjetra kafshe, me qenj, mace bufa... edhe pse jam profesionist edhe pse organizoja demostrata per mbrojtjen e kafsheve. le te shuhen deri ne mizen e fundit!

Frank Dubois
Guest

#6 Re: a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

2010-07-26 23:20

#5: - a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

Not sure that people signing this petition are the kind of people that will feel satisfied by signing. A law is necessary otherwise we will continue to see animal abuse in an environment of total impunity. I would be happy to know more about you: I am interested in your protests to protect the animals.

Guest
Guest

#7 Re: a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

2010-07-27 16:44

#5: - a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

Nuk ka mundesi te mbash kafshe e te flasesh keshtu :). Nxirre inatin diku tjeter, mbetet ne deshiren e gjithekujt firmosja e peticionit :)

Edvin
Guest

#8 Re: a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

2010-07-27 23:36

#5: - a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

Ne kete grup qe kane organizuar peticionin, shumica jane "profesioniste" kafshesh sic i quan ti, ku futen aktiste te kafsheve, veterinere, eksperte e biologe. Ate fjaline "le te shuhen deri ne fund" e ke me gjithe mend apo eshte ironi se nuk po e kuptoj?

Bruna Gercari
Guest

#9 T'i mbrojme kafshet

2010-07-28 07:29

Ki frikë ndaj Zotit me kujdesje ndaj kafshëve”, tha Profeti i Islamit, “shëtiti ata kur janë të gatshëm për tu shëtitur, dhe ktheji kur ata të ndihen të lodhur; pa dyshim, se ka shpërblim për ata që janë të kujdesshëm dhe xhentile ndaj kafshëve, dhe që i japin të pijnë ujë.”

imma fontana
Guest

#10

2010-07-29 13:14

senza parole

Olsi Qazimi
Guest

#11

2010-08-04 00:56

A bit late, but better late than never

Guest
Guest

#12 Re: Re: a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

2010-08-04 01:05

#8: Edvin - Re: a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

Njeriu i mire. Kam pare me qindra kafshe te vrara, dhe gjithfare mostruozitetesh ne kurriz te faunes shqiptare.  po ujqit e ballcamosur po shiten ne mes te qytetit, e ne kete kohe qe po shkruj kushedi sa pushke po shkrehen mbi kafshe. Ligj per kafshet si puna e ligjit te duhanit nuk na hyn ne pune. Duhet te vulosen armet, dhe te mos shkrepet asnje per te pakten 5 vjet. e pastaj mund dhe te flasim per faune e mbrojtje kafshesh.

E kur pyes a ka ndonje profesionist, dua te di nese di ndonje mbi strategjite e menaxhimit te habitateve pyjore, zonave te mbrojtura, studimin e faunes, situaten e faunes dhe programet e rekuperimit te asaj cfare ka ngelur.#13 elena thomollari

2010-08-09 20:18

ele

Viola Vina
Guest

#14 Ndal Keqtrajtimit te kafsheve ne Shqiperi

2010-08-09 21:12

per te gjithe ata qe kane mundesi ta firmosin dhe per te sensibilizuar shoqerine shqiptare! Eshte koha te bejme dicka per te drejtat e kafsheve! Shqiperia duhet te ndryshoje!

This post has been removed by the site administrator (Show details)

2010-08-10 19:18


Edvin
Guest

#16 Re: Re: Re: a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

2010-08-21 23:02

#12: Guest - Re: Re: a ka ndonje profesionist kafshesh mes jush

Po di per strategjine e pyjeve dhe kafsheve te egra...strategji ka dhe ka pasur me dhjetera, me dhjetera e qindra faqe te shkruara me gabime e pa gabime, cdo here qe vjen nje minister i ri ne ministrine e mjedisit. Per cfare sherbejne ato copa letrash? Per asgje!

Ndoshta edhe ligji do te jete thjesht nje cope letre me ca germa, por te pakten neser kemi nje baze me te cilen te sulmojme nese shoh nje person duke torturuar nje kafshe te sheshi Skenderbej, ndersa tani i kam duart te lidhura si ligjerisht ashti dhe joligjerisht.

Юся Юся
Guest

#17

2010-08-25 11:26

Прекратите издеватся над братьями нашими меньшими

erika soto lorenzo
Guest

#18 no al maltrato animal!!!!!!!!!!!

2010-08-25 22:08

no al maltrato animal!!!!

nuria fernandez
Guest

#19 nuria fernandez

2010-08-25 23:36

no al maltrato anima, basta ya¡¡¡¡

Nikolaeva Maria
Guest

#20

2010-10-11 19:10

I agree with this petition. We must safe our environment and take care of animal.
Anastasiya Grishina
Guest

#21

2010-10-12 10:45

Animal is nice!!!
Alexey Kulko
Guest

#22 Animal protect

2010-10-19 09:55

I want to protect the animals all over the world, because nature is the most valuable thing on our planet. Freedom for animals in Albania!!!
eni dare
Guest

#23

2010-10-22 01:47

te mbrojme kafshet
Maxim Gribov
Guest

#24 Hmmm

2010-10-22 13:50

What can I say? Just, free Villy!=)
Roman grm
Guest

#25

2010-10-23 22:28

23423453