Protest against Hungary's new media law

Contact the author of the petition

This discussion topic has been automatically created of petition Protest against Hungary's new media law .

Anna Lengyel
Guest

#1 Why run a parallel petition? Miért hoznak létre párhuzamos petíciót?

2010-12-25 22:34

Elég rosz ötlet egy már létező petíciónak konkurrenciát teremteni, a saját esélyeinket rombolva. Az "El a kezekkel a kultúrától és a médiától" című petíció 14-e óta fut ugyanezen az oldalon, aláírói között szerepel Edward Albeetől Elfriede Jelinekik a nemzetközi színházi világ és újságíró szövetségek számos világhírű képviselője. Javaslom, hogy ezt a párhuzamos petíciót szüntessék meg és az áláírók írják alá a korábbi petíciót, csatlakozva több mint kétezer emberhez. Köszönettel.

I think it is not a good idea to run a parallel petition on this same site, destroying our own chances. Hands off media and culture in Hungary! was published on the 14th of December and has been signed by such world-wide celebrities from Edward Albee to Elfriede Jelinek and many other truly great names from international arts and media. I suggest that you discontinue this petition and join the former one already signed by more than two thousand people. Thanks.
Zsolt Kácsor
Guest

#2 Citizens!

2010-12-25 22:53


I am a Hungarian journalist. Not a mameluke. Nor a slave.
Guest
Guest

#3 Re: Why run a parallel petition? Miért hoznak létre párhuzamos petíciót?

2010-12-26 00:33

#1: Anna Lengyel - Why run a parallel petition? Miért hoznak létre párhuzamos petíciót? 

Elég rossz májú az üzenete. Úgyanis támad, még mielőtt kérdezne. Budapesten élő külföldi "sajtos" vagyok, igy elsődleges célom az, hogy europaszerte főként külföldi kollégáimat szólitsam meg, vagyis szolidaritásra birjam. Továbbá a maguk által inditványozott kezdeményezést magam is aláírtam. Helyes, én is az együttműködés híve vagyok, azonban az ilyen hangnem éppen az ellenkező hatást váltja ki bennem.

I thank you for your replay. I find your notice very spiteful, because you are attacking before even posing a question.

However, I am a foreign freelance journalist, based in Budapest. The idea behind starting this petition was to gain as much solidarity across Europe, esp. among my collegues, as possible. I personally prefere cooperation very much. But I am very sorry, the way you talk to me is not very encouraging. By the way, your petition "hands off..." has been also signed by me. So much for that.

.

 

Alexander Nicolosi
Guest

#4 ......Hmmmm.....

2010-12-27 23:16

Was soll man dazu schon sagen ?
Dies thema ist inzwischen heiss diskutiert

alles was gesagt werden musst ,wurde gesagt
Alex Radziewski
Guest

#5

2010-12-28 10:44

A country which called itself a democracy may not have such a law and no other institutions outside the control of the parliament.