Peticija srpskih naučnika / A Petition of Serbian scientists

Contact the author of the petition

This discussion topic has been automatically created of petition Peticija srpskih naučnika / A Petition of Serbian scientists.


Guest

#1

2015-01-15 09:45

Svakome treba dati ono sto zasluzuje! Mladi ljudi nam beze jer je ovde sistem okrenut naglavacke po svim pitanjima.
Naucnik

#2 Re:

2015-01-15 19:25

#1: -  

 Tacno tako, a ovo je jedan od mogucih razloga. Inace, sistem kategorizacije, koji se ocigledno pokazao kao nefunkcionalan, u potpunosti marginalizuje naucna zvanja koja su poznata i prihvacena i u drugim zemljama - omogucava da naucnici u najvisim zvanjima ali u niskim kategorijama imaju iste ili nize plate od naucnika u najnizim zvanjima ali u visokim kategorijama, a studenti doktorskih studija mogu imati visa primanja od njihovih mentora!!!!

produktivnost

#3 Re: Re:

2015-01-15 21:01

#2: Naucnik - Re:  

 To samo znaci da taj neko nije dostojan tog zvanja. To treba problematizovati a ne produktivne mlade

Naucnik

#4 Re: Re: Re:

2015-01-15 21:50

#3: produktivnost - Re: Re:  

 to je samo delimicno tacno, zato sto je produktivnost vrlo razlicita u razlicitim oblastima istrazivanja - ja sam biolog, za objavljivanje jednog dobrog rada, moram prvo da idem po kojekakvim terenima u odredjeno vreme godine tokom 2-3 godine da sakupim materijal za istrazivanje, pa da (nadjem pare) da radim u laboratoriji, pa da analiziram podatke i napisem i objavim rad, za cije objavljivanje mogu da cekam u najboljem slucaju 3 meseca, a evo sad imam situaciju da jako dobar rad ne mogu da objavim vec 2.5 godine. A znam za neke radove u drugim oblastima istrazivanja za koje od ideje do objavljivanja treba maximum pola godine. Pored toga, naucni rad ne obuhvata samo obajvljivanje radova - mladi, i da kazem ipak neiskusni naucnici, ipak ne mogu biti u Editoral Board naucnih casopisa, Scientific Commities naucnih skupova, imati plenarna predavanja na naucnim skupovima, itd, a pojedini iskusniji naucnici u visim zvanjima to mogu i jesu, jer ipak imaju neki renome - a sve te stvari se potpuno ignorisu po sadasnjem sistemu vrednovanja naucnog rada, po kojem je jedini kriterijum - broj objavljenih radova. A produktivni mladi naucnici dobijaju 'jednu kategoriju vise kao bonus' jer su produktivni samo po pitanju objavljivanja naucnih radova. Ali, sa druge strane, ima i zloupotreba od strane 'starijih' do kojih je doveo sadasnji sistem - moj kolega to lepo zove 'salamy science' - podelis svoje rezultate na male delove, pa sve publikujes kao zasebne radove, i 'sakupis' dovoljo bodova da imas visoku kategoriju i zvanje, a zapravo nisi resio nikakav sustinski naucni problem tokom celokupnog naucnog rada, a poseban slucaj je ako se tvoji usitnjeni rezultati medjusobno pobijajau!!!!! Tako da te sadasnji sistem 'tera' da objavljujes gluposti da bi sakupio bodove i imao visoku platu, a zapravo sustinsko pitanje je KVALITET I ZNACAJ objavljenih radova, i sta su naucni radovi resili i doprineli u datoj oblasti istrazivanja. A da ne spominjem dopisivanje autora na radove, pri cemu ti autori nisu ama bas nista doprineli tom radu. Stvari su mnooooogo komplikovanije od onog sto se sada prihvata i vrednuje.... U pitanju je jako los sistem, i problematicna etika naucnog rada naucnika.

produktivnost

#5 Re: Re: Re: Re:

2015-01-15 22:06

#4: Naucnik - Re: Re: Re:  

 Konstatacija se i odnosila na komparaciju mladi stariji iz iste oblasti. Meni se cini da upravo stariji zloupotrebljavaju poziciju i ` renome `. Mislim da ozbiljna reforma ovog suludog sistema vrednovanja I funkcionisanja mora sto pre da se sprovede. Zalosno je sto se kod nas naucna politika nenaucno vodi - naucnici koji bi trebali da se sustinski pozabave ovim pitanjima, analiziraju zbrajaju razne emove i bodove. Porazno.

Naucnik

#6 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-15 22:10

#5: produktivnost - Re: Re: Re: Re:  

 u potpunosti se slazem! 

Naucnik

#7

2015-01-15 22:29

moram da se 'ispravim' - problematicna etika naucnog rada nekih a ne svih naucnika u Srbiji

Jelena

#8 Sveti Georgije ubija azdaju

2015-01-16 09:20

Ja, a verujem i mnogi drugi naucnici, bismo jako zeleli da nas Ministar Verbic, osim resavanja goruceg problema rekategorizacije naucnika, postane i junak - Sveti Georgije, koji ce ostati poznat po tome sto je uspeo da ubije azdaju zvanu kategorizacija naucnika!!

Azdaja je napala relativno malu populaciju srpskih naucnika (nekoliko hiljada istrazivaca) pre vise od 10 godina, sa, po meni, ovim osnovnim ciljem - u situaciji kada su sredstva koja se iz budzeta izdvajaju za plate naucnike ogranicena, ustedama na primanjima 'mladjih' se mogu obezbediti relativno visoke plate 'starijih'.

Da je to tako, potvrdjuje cinjenica da, obrni okreni, bez obzira na broj radova i bodova, 10% naucnika u Srbiji ce U SVAKOM SLUCAJU biti svrstano u najnize kategorije i primati niske plate.

Ja verujem da nas Ministar moze da oslobodi srpske naucnike ove azdaje!


Guest

#9

2015-02-03 14:37

Kategorizacija naucnika mora da se radi svake godine, s tim da treba gledati postignute rezultate u periodu od tri ili pet godina (npr. u 2015. se gledaju rezultati u 2014., 2013. i 2012., u 2016. se racunaju radovi iz 2015., 2014. i 2013.). Pored toga, treba preci na stari sistem kategorizacije kada su bili jasno postavljeni ciljevi - zbir poena ili IF. Sistem sa procentima je "prekoplotacki" - moram da znam sta mi komsija radi, pa da se ja trudim da budem bolji od komsije.
Ana

#10 Re:

2015-02-03 17:31

#9: -  

 Tacno tako!!!! Sadasnji dobro nazvan 'prekoplotacki' sistem je los upravo zbog toga sto nema jasno definisane bodovne granice za kategorije, za razliku od naucnih zvanja za koja postoje jasno definisane bodovne granice, tako da niko ne moze unapred znati u koju kategoriju ce biti svrstan i kolika plata ce mu biti!!! Sistem sa tolikom dozom nesigurnosti je po definiciji los, a uspeva da se odrzi vec vise od jedne decenije, a koliko cujemo, odrzace se i u narednom projektnom ciklusu!!!