1399نامه به وزیر بهداشت/دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی

به نام خدا

استاد گرامی جناب آقای دکتر سعيد نمكی 

وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكی

با اهدای سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید دوره تكميلي تخصصي علوم آزمايشگاهی پس از وقفه طولاني سی ساله، از سال 1396 با جذب سالانه 15 دانشجو در چهار دانشگاه راه اندازی شد. این دوره علاوه بر حمایت قانونی مجلس محترم شورای اسلامی، از پشتوانه شواهد محکم استانداردهای علمی- تخصصی و قوانين بين المللی حوزه آزمايشگاه نيز برخوردار است.

ضمن تشکر از حمایت معاونت محترم آموزشی وزارتخانه در اصلاح آیین نامه مربوط و بروز نمودن آن، یادآور می شود متخصصان آزمایشگاهی در شرایط همه گیری بیماری کووید19 با راه اندازی آزمایشگاهای تشخیص این بیماری در زمانی کوتاه و پاسخگویی به حجم زیاد نمونه های عفونی، ادعاهای خود در مورد پتانسیل بالای علمی و تخصصی این گروه در عرصه تشخیص آزمایشگاهی کشور را در عمل ثابت نموده، به عنوان خیل عظیم نیروهای تخصصی آزمایشگاهی در انتظار فراهم آمدن فرصت خدمت در خط مقدم نظام سلامت در بحران های بهداشتی و شرایط مشابه کرونا به سر می برند.

در این شرایط، بسیار ناپسند است که علي رغم تعداد اندك دانشجويان  دوره تکمیلی (در مقايسه با جذب سالانه ۱۳۰ نفر دستيار پاتولوژی) برخی از همکاران در راستای حفظ انحصار بر آزمايشگاه، از ابتدا تمام تلاش خود را برای شكست اين دوره بکار گرفته و درب آزمایشگاه های بیمارستان های آموزشی را به روی دستیاران این دوره بستند. به طوری که دست اندرکاران این دوره در دانشگاه های مختلف برای رفع این مشکل و یافتن راه های جایگزین دچار زحمت فراوان شدند و متاسفانه دانشگاه ها در مقابل این رفتار غیر علمی، سیاست مناسبی اتخاذ نکردند. در این حال، دبیرخانه علوم پایه پزشکی نیز بدون رعایت فرایند حذف و تعدیل ظرفیت، با پیشنهاد كاهش ظرفيت (ناچیز) این دوره به ۸ نفر، نسبت به حذف ظرفيت دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران و اصفهان اقدام نموده است. بطور قطع این امر موجب تضییع حق طیف گسترده ای از دانش آموختگان دوره دکتری تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی می شود.

بدیهی است برگزاری دوره آموزشی فوق به بهترین شکل و در بالاترین سطح کیفیت، حداقل انتظار ماست و این مهم در راستای ارتقا کیفیت ارایه خدمات عمومی و تخصصی آزمایشگاه های دولتی و خصوصی کشور است. لذا اينجانبان اعضای هيات علمی، دانش آموختگان تخصصی آزمایشگاهی و دانشجويان پی اچ دی گروه های آموزشی رشته های علوم آزمايشگاهی سراسر كشور، تقاضامندیم به نحو مقتضی اقدام لازم جهت حفظ ظرفیت پذیرش اعلام شده برای سال جاری صورت پذيرد.

همچنين براي ايجاد يك فضای سالم رقابتی، علمی و عادلانه در حوزه آزمايشگاه و با عنايت به خيل گسترده متقاضيان اين دوره و اعلام آمادگی قریب ده دانشگاه علوم پزشكی واجد شرایط در کشور که هم اکنون در حال تربیت کارشناسان علوم آزمایشگاهی و متخصصان پاتولوژی هستند و نیاز شدید آزمایشگاه های کشور به حضور متخصصان واجد شرایط، تقاضامند است دستور فرمایند نسبت به افزايش ظرفيت اين دوره به حداقل ۵۰ درصد ظرفيت رشته پاتولوژی برای سال های آتی، اقدام لازم صورت پذیرد.

استادان، متخصصان و دانشجويان رشته های دکتری تخصصی علوم آزمايشگاهی

Sign this Petition

By signing, I authorize Dr. Abbasi to hand over my signature to those who have power on this issue.


OR
Paid advertising

We will advertise this petition to 3000 people.

Learn more...

Facebook