شکایت به کمیته پیوند وزارت بهداشت

بسمه تعالی  

حضور محترم جناب آقای دکتر امیرحسام علیرضایی

ریاست محترم کمیته پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

موضوع: اعتراض نسبت به جذب فارغ التحصیلان رشته های وزارت علوم (از جمله رشته زیست شناسی تکوینی) و رشته های غیر مرتبط وزارت بهداشت (مغایر با آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز تخصصی درمان ناباروری (ART)) به عنوان متخصص جنین شناس بالینی در مراکز درمان ناباروری

 با عرض سلام، احترام و تبریک انتصاب جنابعالی به سمت ریاست کمیته پیوند وزارت بهداشت

به استحضار می رساند قریب به  ۱۵ سال از تاسیس رشته دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل جهت تامین نیروی متخصص جنین شناس بالینی در مراکز درمان ناباروری کشور می گذرد. هیئت ممتحنه و ارزشیابی این رشته از سال 1387 به صورت مشترک با رشته آناتومی(علوم تشریح) و سپس به صورت اختصاصی در سال 1388 شکل گرفت که از آن زمان پذیرش دانشجو در این رشته توسط آزمون سراسری دکترای تخصصی وزارت بهداشت و تحت آموزش تخصصی دانشگاه های علوم پزشکی صورت گرفته است. باتوجه به برنامه آموزشی بازنگری شده ی دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل مصوب 05/07/1394 (پیوست شماره 1) شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی در خصوص وظایف حرفه ای دانش آموختگان این رشته، طبق کوریکولوم آموزشی مربوطه (صفحه3، 4 و 5 از پیوست شماره 1) هدف از تربیت این دانش آموختگان انجام " خدمات مشاوره ای، مدیریتی، تشخیصی و درمانی در مراکز درمان ناباروری" ذکر شده است و همچنین برای جایگاه شغلی آنان، "دانشگاه های علوم پزشکی و موسسات وابسته، مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی و پژوهشکده و پژوهشگاه ها، مراکز ناباروری دولتی و خصوصی و همئنطور شرکت ها و واحد های دانش بنیان" تعریف شده است.

همچنین به درخواست معاونت محترم درمان وزارت بهداشت، انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران استاندارد های کلیه اقدامات درمانی بخش جنین شناسی که شامل 46 خدمت است را تهیه و ابلاغ نموده است.

 بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی و ابلاغ سیاستهای کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به روسای محترم قوای سه گانه و ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از راهکارهای پیشنهادی در راستای جبران کاهش نرخ باروری کشور، حمایت از درمان زوجین نابارور بوده است که در این خصوص، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقداماتی را به منظور رفع مشکلات زوجین ناباروردر دستور کار قرارداده اند. از جمله این اقدامات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 تاکید بر افزایش تعداد مراکز درمان ناباروری کشور، توسعه سطوح ارائه خدمات درمانی به زوجین نابارور و تحت پوشش قرار دادن خدمات درمان ناباروری از سوی سازمان بیمه سلامت. همچنین می توان به ابلاغ آیین نامه جدید تاسیس و بهره برداری مرکز تخصصی درمان ناباروری (ART) در سال 1398 و تربیت نیروی متخصص و متعهد با ایجاد رشته های دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل، فلوشیپ نازایی زنان و مردان اشاره کرد.

 همانگونه که مستحضرید بخش جنین شناسی یکی از بخش های کلیدی در بیمارستان ها و کلینیک هاي درمان ناباروری كشور است که به منظور تربیت و تامین نیروی متخصص این بخش، ایجاد رشته بیولوژی تولید مثل در مقطع دکترای تخصصی و بورد تخصصی این رشته در سال  1387به تصویب شورای عالی برنامه ریزی وزارت متبوع رسید که متاسفانه، علی رغم تامین زیرساخت های استاندارد و ابلاغ آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز تخصصی درمان ناباروری (ART) به شماره 1815/101/د و مورخ 17/07/1398 (پیوست شماره 2) توسط وزارت بهداشت، در برخی دانشگاه­ها، مراکز دولتی و خصوصی درمان ناباروری اعم از کلینیک ها و بخش های بیمارستانی کشور، شاهد قانون گریزی و جذب نیروی کار صرفا تجربی هستیم ( پیوست شماره 3) که این افراد غالبا فارغ التحصیل وزارت علوم بوده و نه تنها کوریکولوم آموزشی آنها صرفا مطالعات جانوری بوده و به هیچ وجه درمانی نیست، بلکه آموزش ایشان نیز توسط وزارت بهداشت صورت نگرفته است. لیکن با این وجود متاسفانه در مراکز دولتی و خصوصی درمان ناباروری اعم از کلینیک ها و بخش های بیمارستانی کشور جذب و مشغول ارا خدمات جنین شناسی به بیماران شده اند (مصادیق پیوست های شماره 3 و 4) شایان ذکر است قانون گریزی فوق در مورد فارغ التحصیلان رشته های غیر مرتبط وزارت بهداشت نیز صادق است که در مواردی نیز توسط مرکز پیوند وزارت بهداشت به دانشگاه­ها و مراکز دولتی و خصوصی بعنوان جنین شناس تحمیل شده اند (پیوست شماره 3) که که انجام چنین تخلفاتی توسط از بخش های زیرمجموعه وزارت محترم بهداشت جای تامل دارد. این در حالیست که فارغ التحصیلان دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل که پس از گذراندن آزمون سراسری دشوار و طاقت فرسای مزبور (آزمون کتبی و همچنین مصاحبه شفاهی و علمی توسط بورد ممتحنه) در دانشگاه های علوم پزشکی کشور آموزش تخصصی دیده اند و تحت نظر اساتید این دانشگاه ها از پایان نامه های خود دفاع نموده اند، همچنان در صف انتظار جذب و شروع خدمت در بیمارستان ها و مراکز درمان ناباروری می باشند. مضافا اینکه ورود افراد غیر متخصص، نظام سلامت و موضوع خطیر فرزندآوری را که از توصیه های اکید مقام معظم رهبری است را به مخاطره انداخته و علاوه بر اختلالات جدی در روند درمان، طبعا موجب تحمیل هزینه های فراوان مادی و معنوی بر زوجین نابارور و جامعه می گردد.

 لازم به توضیح است که جذب افراد فاقد صلاحیت در این حوزه مغایر با مفاد ماده 28 و بند ه ماده 29 آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز تخصصی درمان ناباروری (ART) مصوب وزارت بهداشت مبنی بر دارا بودن شرط حداقل 2 سال سابقه کار در یکی از مراکز درمان ناباروری دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت می باشد. همچنین در آیین نامه مذکور، به فارغ التحصیل شدن در رشته های علوم پزشکی جهت فعالیت در مراکز درمان ناباروری به عنوان جنین شناس بالینی تاکید شده است.

 این اقدامات مغایر با  ماده 7 تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز می باشد که به صراحت بیان می دارد "به کار گیری افراد فاقد صلاحیت حرفه ای در موسسات پزشکی جرم محسوب شده و متخلف به مجازات هایی از قبیل جریمه نقدی، توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی، لغو پروانه مسئول فنی و لغو پروانه تأسیس" محکوم خواهد شد. همچنین تبصره ی ماده فوق اعلام می دارد که این "افراد فاقد صلاحیت شاغل نیز به مراجع ذیصلاح قضایی جهت برخورد قانونی معرفی خواهند شد. " (پیوست شماره 5).

 بنا به تفاصیل فوق، آنچه از کمیته محترم پیوند انتظار می رود نه تنها پایبندی به قوانین وزرارت متبوع است، بلکه نظارت مستمر و جدی بر اجرای دقیق آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز تخصصی درمان ناباروری (ART) نیز می باشد تا از بروز صدمات درمانی و تحمیل خسارات مالی بیماران پیشگیری شود.

 لذا ما اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان دکتری تخصصی بیولوژی تولید مثل به عنوان متخصصین جنین شناسی بالینی از دانشگاه های علوم پزشکی، بیمارستان ها و مراکز درمان ناباروری کشور مراتب اعتراض و شکایت خود را نسبت به جذب و به کارگیری کلیه فارغ التحصیلان رشته های وزارت علوم (از جمله رشته زیست شناسی تکوینی) و رشته های غیر مرتبط وزارت بهداشت (مغایر با آیین نامه تاسیس و بهره برداری مرکز تخصصی درمان ناباروری (ART)) به عنوان متخصص جنین شناس بالینی در دانشگاه­ها، مراکز دولتی و خصوصی درمان ناباروری اعم از کلینیک ها و بخش های بیمارستانی کشور، اعلام نموده و از آن مقام محترم تقاضا داریم نسبت به بررسی فوری و جدی و انجام اقدامات شایسته در پیشگیری از تکرار این تخلفات و همچنین بررسی تخلفات صورت گرفته در سنوات گذشته و لغو مجوز کار افراد فاقد صلاحیت در کلیه ی دانشگاه­ها، مراکز دولتی و خصوصی درمان ناباروری اعم از کلینیک ها و بخش های بیمارستانی کشور دستورات لازم را مبذول فرمایند تا مشکلات ایجاد شده برطرف گردد و از پیگیری های بعدی از طریق سایر مراجع قانونی و ذی صلاح پیشگیری شود.

از بذل توجه و پیگیری جنابعالی کمال تشکر را داریم.

 

اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور

 

رونوشت:

معاونت محترم درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهت استحضار و اقدامات لازم

مدیر کل محترم دفتر بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهت استحضار و اقدامات لازم

بورد دکتری تخصصی بیولوژی تولید مثل، جهت استحضار و اقدامات لازم

انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل ایران، جهت استحضار و اقدامات لازم

انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران، جهت استحضار و اقدامات لازم  


Dr. Mojtaba Abbasi    Contact the author of the petition

Sign this Petition

By signing, I accept that Dr. Mojtaba Abbasi will be able to see all the information I provide on this form.

We will not display your email address publicly online.

We will not display your email address publicly online.

We will not display this information publicly online.


I give consent to process the information I provide on this form for the following purposes:
Paid advertising

We will advertise this petition to 3000 people.

Learn more...