Поддршка за резолуција против нуклеарна централа во Македонија

Quoted post

Nafuran tip
Guest

#13 Aj be dosta so gluposti

2011-04-05 12:58

So tresete be, kakvi gluposti se ova kao prvo Makedonija nema shansi dovolno pari da najde da ja izgradi, pa bugarskata Belene ke koshta 5 milijardi dolari. Od kaj kurac ke najde Makedonija pari be dosta tresete, a i treba nuklearka na balkan da se izgradi, 30 miliona lugje nema da imaat problem so struja glupaci edni, veterot i sonceto, boze sacuvaj, veterot i sonceto primer vo germanija zadovoluva samo 5 posto od potrebite a e naj "green energy" zemja DO THE FUCKING MATH. Lile popovska mnogu se razbira od nuklearki i energetika ekspert, dnevni politiki sirat samo

Replies

SHUT THEM NOW
Guest

#14 Re: Aj be dosta so gluposti

2011-04-05 13:47:53

#13: Nafuran tip - Aj be dosta so gluposti

E epten si nafuran! Samo ne znam na sto si? Samo za tvoja informacija ( a i za site ostanati) MANU za razvoj na programata, samo ovaa godina od Vladata dobi 4 000 000 EVRA. A Makedonija nemala pari za toa e najgolemata glupost koja ja imam procitano! Pa dobro be sto mislese ti? Deka ovoj proekt ke go gradi Makedonija, Vladata ili mozebi tebe ke te vpregnat i ti pari ke izvadis od djeb. Sto mislis zasto se vrtkaat i doagjaat razno razni nuklearni lobisti (HIENI) od Francija, Kanada, Germanija. zatoa sto tuka sakaat da go nasadat toj MONSTRUM da ti go unistat i poslednoto parce zemja koja mozes da ja iskoristis, a na seto toa i ti preku razno razni dogovori ke bides obrzan da plakas preku danoci. A za kraj otkako ke bide izgradena, sekoj mesec ke treba vo nivnite dzebovi da plakas za energijata koja si ja potrosil (A veruvaj nema da bide poeftina, tuku mnogu poskapa od toa sto e sega). Germanija vo momentov vo svojot energetski potencijal so OIE ucestvuva so blizu 40%, Spanija ima nad 30%, Portugalija 40%. Procisti se malku! Educiraj se! Mozebi i ti prvo treba DO THE FUCKING MATH! (PRESMETAJ). Go spomnuvas Belene. Znaes li civ kapital e toa. Ruski! Samo sto i rusite preku svoite kanali se obiduvaat da gi vovlecat drugite necisti pari od Balkanot i da gi iskoristat za da ja zavrsat Belene. Zatoa da ti dadam eden prijatelski sovet. Ne bidi NAFURAN TIP, tuku stani RAZUMEN TIP!